VID-20220304-WA0001.mp4

31. listopada SVJETSKI DAN ŠTEDNJE - WORLD SAVINGS DAY
Autor: Helena Bošković, 31. 10. 2023.

Obilježava se svake godine 31.listopada u spomen na Prvi međunarodni kongres štedioničara održan davne 1924. godine u Milanu. Taj dan posvećen je promicanju i jačanju svijesti javnosti o važnosti štednje svakog pojedinca. Članovi izvannastavne grupe Fin – Domini pod mentorstvom svojih voditelja svake godine kao i ove brojnim radionicama obilježavaju Svjetski dan štednje. Ove godine pod motom „ŠTEDNJA POJEDINCA, OBITELJI TE FINANCIJSKA PISMENOST MLADIH“ nastojali smo usmjeriti što veći broj učenika na štednju.

Članovi grupe iz 3.c razreda izradili su anketu te su anketirali tri člana svoje obitelji. Odgovori su bili zanimljivi te su svi došli do zaključka kako je većina njihovih ukućana štedljiva osobito stariji članovi obitelji. Svoje odgovore stavili smo na digitalnu ploču Padlet https://padlet.com/blankaduj/me-unarodni-dan-tednje-31-10-2023-vqjd6l6xbs2a6sqs.

Metodom slučajnog odabira  učenici trećih  razreda na temelju tabličnoga i grafičkoga prikaza došli su do zaključka  kako je najčešća štednja 33.3  € mjesečno.

Na uzorku od 206 učenika članovi grupe 4.c razreda proveli su anonimnu anketu https://forms.office.com/e/D3hEAPf5a7 te došli do zanimljivih rezultata.

„Veliki broj učenika naše škole štedljive su osobe. Značajan broj počeo je štedjeti od 10 godine života najviše samostalno. 50% učenika mjesečno uštedi do 50 €. 57% učenika smatra da troši puno na stari koje im nisu potrebne. Potrebu i želju za što bolju štednju iskazalo je 88% učenika, a 80% izjasnilo se da se osjećaju sretnim kada štede“.

Učenice Tena Šimunić i Lana Strinić

Plakate koje su učenici izradili postavili smo u holu škole s ciljem poticanja štednje među ostalim učenicima i nastavnicima naše škole.

Nastavnici ; Danijela Andričević, Helena Bošković, Helena Galović, Ivan Mamić, Josipa Petković, Blanka Dujmović