VID-20220304-WA0001.mp4

Novac kroz povijest
Autor: Helena Bošković, 19. 1. 2023.

Koliko nam puta dnevno novac prođe kroz ruke? Jesmo li se ikada zapitali kako je uopće danas tako važan komad papira došao u civilizaciju? Je li uvijek bio u ovakvom obliku kao danas?

Povijest novca iznimno je zanimljiva. Naime, novac nam pruža mnoštvo podataka i zahvaljujući njemu mogu se proširiti znanja o vremenu i ljudima o kojima nemamo pisanih izvora ili su oni manjkavi.

Učenici članovi izvannastavne grupe Fin-Domini imali su priliku poslušati predavanja ravnatelja Gradskog muzeja Vinkovci gospodina Hrvoja Vulića. O bogatom i raznovrsnom načinu života ljudi tijekom prošlosti na našem području govori i stari novac nađen na brojnim lokacijama.

Učenici su imali prilike uz ostale primjere vidjeti i dva rimska zlatnika s likom rimskih careva Valensa i Valentinijana koji su pronađeni tijekom arheoloških radova na lokaciji budućeg Hrvatskog doma u Vinkovcima. Novac često pruža važne podatke za sve pomoćne povijesne znanosti i pridonosi upotpunjavanju povijesti. Upravo stoga povijest novca u Hrvatskoj  povezana je s političkom poviješću država koje su postojale na ovom području.

Voditelji izvannastavne aktivnosti Fin-Domini