Dan neovisnosti - 8. listopada
Autor: Helena Bošković, 8. 10. 2016.

Dan neovisnost  obilježava se  8. listopada i blagdan je Republike Hrvatske.

Hrvatski sabor je  1991. godine  jednoglasno donio Odluku o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ.

Od tog dana Republika Hrvatska više  ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji. Naime, stupanje na snagu ove Odluke odgođeno je tada za tri mjeseca na osnovi Brijunske deklaracije od 7. srpnja.

Istoga dana kada je istekao moratorij na Odluku o samostalnosti,  zrakoplovi JNA bombardirali su povijesnu jezgru Zagreba i Banske dvore. Zbog tih okolnosti, te mogućih novih zračnih napada na Zagreb, povijesna je sjednica održana 8. listopada 1991. godine u Šubićevoj ulici  u Zagrebu.

Prigodne  plakate izradile su  učenice 1.e, 4.e i 4.g razreda.

Božana Lukić, dipl.iur.

danneovisnosti_.zip (385.12 KB)