Ukupno: 752099

Školska maturantska ekskurzija 3.a/3.e razreda šk. godine 2013./2014.
Autor: Helena Bošković, 15. 7. 2014.

Nezaboravno maturantsko putovanje ostvarilo je 55 učenika upravnih referenata i ekonomista u pratnji profesorica: Nevenke Matošević, Mire Filipović-Trabak i Azre-Vesne Abramović.

Završetak 3. razreda i početak ljeta okrunili smo ekskurzijom kakvu sanjaju svi srednjoškolci upoznali smo nekoliko država i gradova središnje Europe: Beč, Prag, Brno, Krakow, Wadowice, Bratislavu… Pamtit ćemo sve ljepote, kulturu, običaje, povijest i prirodnu raznolikost. Beč nas je dočekao u punom sjaju okupan suncem i ružama, prekrasnim spomenicima i građevinama, a Schönbrun nas zadivio najljepšom baroknom arhitekturom. Zlatni Prag zaista zaslužuje ovaj atribut i nas je oduševio. Srednjovjekovni dvorac Karlstein oduševio nas je svojom ljepotom. U Brnu smo zavirili u škrinju mitova i legendi. Krakow je danas sveučilišni grad, a mi smo upoznali njegovu bogatu povijest. Posebnost je mjesto Wielizcka s poznatim rudnikom soli u kojemu je svaka soba posvećena poznatoj osobi, legendi i događaju, tu je i jedinstvena katedrala pod zemljom i velika dvorana za ples izgrađena od kamene soli. Posjetili smo i muzej zloglasnog koncentracijskog logora Auschwitz te s posebnim pietetom prošetali kompleksom Bürgenau. Duhovno zadovoljstvo i blagoslov osjetili smo u Wadowicama, rodnom mjestu našeg svetog pape Ivana Pavla II., gdje smo posjetili rodni dom i katedralu. Na povratku prema domovini razgledali smo Bratislavu i tako puni dojmova vratili se u naše Vinkovce.

Školska maturantska ekskurzija ostvarena je od 3. srpnja do 10. srpnja 2014. Proputovali smo: Mađarskom, Austrijom, Češkom, Poljskom i Slovačkom. Pohvaljujemo turističku agenciju Mare Panonium tours d.o.o. koja nam je omogućila ovo prekrasno putovanje. Zahvalni smo turističkom vodiču Igoru Majdisu iz Osijeka i vozačima Čazmatranska Ivanu Vrankiću i Veliboru Kuzmanoviću što su nas sigurno i profesionalno podržavali, vodili i vozili tijekom cijelog ugodnog putovanja. Putovali smo, naučili i vidjeli ono što se pamti cijelog života. Uživali smo u svakom trenutku te je putovanje proteklo u ozračju zrelog i kulturnog ponašanja svih učenika uz podršku naših razrednica i profesorica.

Učenici 3.e/3.a razreda