Valentinovo
Autor: ELVIRA MACAN, 17. 2. 2014.

Valentinovo ili Dan zaljubljenih <3 blagdan je koji se u svijetu obilježava 14. veljače.  Priče i legende o nastanku ovog blagdana različite su, ali najpoznatija je ona priča, koju vjerojatno svi poznajemo, priča o svećeniku Valentinu. Prema toj teoriji, svećenik Valentin  platio je odrubljivanjem glave 14. veljače  jer se suprotstavio naredbi rimskoga cara Klaudija Gotskog prema kojoj se rimski vojnici nisu smjeli ženiti. Car je smatrao da se vojnici neće boriti s potpunim predanjem ako su oženjeni i da će se zbog svojih obitelji truditi sačuvati život, a ne davati ga u ratovima. Svećenik Valentin u tajnosti je vršio obrede vjenčanja sve dok ga vlasti nisu uhvatile. Nedugo nakon smrti, Valentin je proglašen svetim.

Znaimljivosti o Valentinovu:

-  Djevojke u SAD-u i Velikoj Britaniji vjerovale su da mogu procijeniti tip muškarca za kojeg će se udati prema ptici koju prvu spaze na Valentinovo. Kos znači svećenik, crvendać je mornar, dok je češljugar značio da će se udati za bogata čovjeka. Vrabac je označavao farmera, drozd jako sretnog čovjeka, a golub je značio da će se udati za dobrog čovjeka. Ako je djevojka prvo vidjela djetlića, to je značilo da se nikada neće udati.

- Prva bombonijera za Valentinovo darovana je tek krajem 19. stoljeća.
Vojvoda od Orleansa (francuz), poslao je prvu čestitku za Valentinovo svojoj ženi nakon što je zarobljen 1415.

- U Japanu, žene daruju čokolade svojim ljubavnicima, muškim prijateljima i suradnicima na Valentinovo.

- Cvijeće koje se daruje za Valentinovo ima različito značenje. Crvene ruže znače ljubav, žute prijateljstvo, a ružičaste simpatiju. Crveni karanfili znače divljene, bijeli čistu ljubav, crvene krizanteme simboliziraju ljubav, a jaglac mladu ljubav.

- Poljubac na Valentinovo trebao bi donijeti sreću za cijelu godinu

- Poznato je da učitelji dobivaju najviše čistitki za Valentinovo, zatim djeca, majke i supruge

U našoj školi Valentinovo je ove godine također obilježeno 14. veljače čitanjem ljubavne poezije u prostoru školske knjižnice, plakatima i uređenjem školskog izloga. Središnje mjesto izloga zauzimaju dva labuda kao simbol čiste ljubavi, zatim neizbježna srca kao najznačajniji simbol ljubavi te umotani pokloni koje zaljubljeni najčešće poklanjaju jedni drugima povodom Valentinova. U uređenju izloga sudjelovali su učenici 2. G razreda naše škole, pod rukovodstvom nastavnice Josipe Prgomet.

U fotogaleriji naziva Valentinovo imate priliku vidjeti kako to sve izgleda.

Za kraj uživajmo u kratkoj i prekrasnoj ljubavnoj pjesmi hrvatskog pjesnika Dobriše Cesarića:

Ljubav

Od naše ljubavi i sreće,
Gle, zvijezde su večeras veće;

A šum što dopire iz grada,
Nije l' ko pjesma vodopada?

O, to je polet u visinu!
Srca nam zamiru i ginu.

U ljubavi bih s tobom, draga,
Nestati htio ja bez traga.

Josipa Prgomet