Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad djecom
Autor: Helena Bošković, 19. 11. 2021.

Zaštitimo djecu!

19. studenog - Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad djecom obilježen je i u našoj školi.

Obilježava se od 2000. godine na inicijativu Woman's World Summit Foundation (WWSF) u cilju kreiranja kulture prevencije nasilja nad djecom širom svijeta te kako bi se promovirala dječja prava, kojima je glavni prioritet prevencija zlostavljanja djece u svakom obliku.

Ovo su neki od šokantnih podataka u svezi nasilja:

• Otprilike petero djece na svijetu dnevno izgubi život uslijed nasilja
  • Svake godine gotovo 1 milijarda djece u dobi od 2-17 godina dožive fizičko, seksualno, psihičko ili više vrsta nasilja
  • Četvrtina odraslih ljudi je doživjela fizičko nasilje kao djeca
  • Svake godine dogodi se oko 41 000 ubojstava djece koja imaju manje od 15 godina
  • 1 od 3 djevojčice i 1 od 5 dječaka budu žrtve seksualnoga zlostavljanja prije 18-te godine
  • Manje od polovice slučajeva seksualnoga zlostavljanja djece bude prijavljeno policiji.

Nasilje nad djecom se ne može i ne smije tolerirati.

Sloboda od nasilja će biti moguća samo ako svi  poštujemo naše obaveze prema djeci i djelujemo u skladu s njima i na taj način unesemo pozitivne promjene u dječje živote.

Ovim putem vas pozivamo da svi zajedno obilježimo ovaj značajan datum i time jasno recimo: „STOP nasilju nad djecom!“.

Tomislava Komesarović, dipl.iur.