DAN KRAVATE
Autor: Matej Lončar, 20. 10. 2021.

U našoj školi obilježen je još jednom Međunarodni dan kravate. Učenici 1.f i 3.b razreda ukrasili su prostor škole prigodnim plakatima  i izrađenim kravatama. Također, učenici i djelatnici naše škole  nosili su ovaj modni detalj koji se proširio čitavim svijetom upravo od Hrvata.

Od 18. listopada 2003. godine obilježava se Dan kravate. Tada je u Puli izvedena autorska instalacija Marijana Bušića Kravata oko Arene, koju su prikazivale i neke svjetske televizijske postaje i na taj način vidjelo ju je više od milijardu ljudi.

Hrvatski sabor17. listopada 2008. godine proglasio je Dan kravate koji se obilježava 18. listopada. Od tada se Dan kravate i službeno slavi u Hrvatskoj.

Jeste li znali da riječ kravata dolazi od francuske riječi "croata", a zbog naravi posla hrvatskih plaćenika u kraljevskoj službi, u francuskom jeziku ostao je glagol cravater u značenju uhititi.