Svjetski dan mentalnog zdravlja
Autor: Matej Lončar, 12. 10. 2021.

1o. listopada se obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja. Svjetska federacija za mentalno zdravlje (WFMH) u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) od 1992. godine 10. listopada je ustanovila kao Svjetski dan mentalnog zdravlja. Na taj dan se pojačano naglašava važnost ulaganja u podršku mentalnom zdravlju kao i promicanje mentalnog zdravlja te prestanak stigmatiziranja osoba narušenog mentalnog zdravlja.

U posljednjim je vremenima ova tema izrazito važna posebice jer, kroz rad u školi, primjećujemo manjak entuzijazma i mladenačkog poleta za izazove koji se stavljaju pred naše učenike. U sklopu projekta Svjetskog dana mentalnog zdravlja te nastave filozofije, učenice 4.e razreda Antonela Besednik, Ema Dragić i Lorena Prša su provele malo antropološko istraživanje i pitali naše učenike i profesore na hodnicima jesu li sretni. Video će naši učenici pogledati na svom satu razrednika.

Osvještavanje vlastitog mentalnog stanja je prvi korak u brizi o duševnom zdravlju. Kao što se brinemo za svoje tijelo, pazeći što konzumiramo, isto bismo trebali činiti i za svoje mentalno zdravlje.

Tomislava Crnaić