Obilježavanje Svjetskog dana zaštite okoliša Svjetski
Autor: Elvira Macan, 5. 6. 2021.

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu,na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP). Obilježavanjem ovoga dana nastoje se istaknuti glavni problemi okoliša s ciljem poticanja ljudi na odgovornije ponašanje prema okolišu te naglašavanja važnosti održivog razvoja i održivog korištenja prirod nih resursa.

Posljednjeg desetljeća posljedice klimatskih promjena sve su uočljivije, no
odgovornost ne snose samo politike pojedinih zemalja i nevladine organizacije koje bi trebale više naglašavati i zagovarati okolišnu politiku, već i sekundarne djelatn osti (industrija, rudarstvo, energetika...) koji su najveći proizvođači štetnih stakleničkih plinova, te pojedinci koji svojim razmišljanjem i životnim stilom utječu na okoliš u kojem žive. Svjetski dan okoliša povezuje sve sudionike ovog procesa te ističe važnost zajedničkog djelovanja s ciljem očuvanja zdravog okoliša.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša, tijekom prošloga tjedna
pedagoginja pripravnica, Mia Leko, provela je radionice na temu zaštite okoliša sa
učenicima trećih razreda. N a radionicama su obrađene teme zagađenja plastikom,utjecaja trenda brze mode na okoliš i recikliranja. U suradnji s profesoricom Helenom Mišković, organizirana je i provedena radionica u 1.g razredu, smjer pomoćni administrator, na kojoj se govorilo o važ nosti recikliranja i očuvanja okoliša te načinima na koji svaki pojedinac može pridonijeti zdravom okolišu. Učenici 1.g razreda su na ovu temu izradili i plakat koji je postavljen u hol škole.Osim radionica, za učenike svih razreda škole organiziran je i online kviz u kojemu su mogli pokazati svoje znanje o problemu zagađenja okoliša. Najbolji rezultat na kvizu ostvarila je Ena Vuković, 1.f. te je kao nagradu za prvo mjesto osvojila biljni terarij. Biljni terarij školi je donirala bivša učenica naše škol e, vlasnica Vinkovačkog brenda Biljke.plants, Ana Hrgovčić.