Dan Europe - 9. svibnja
Autor: Matej Lončar, 9. 5. 2021.

9. svibnja svake godine obilježavamo Dan Europe. Tom prigodom se slavi, ali i opet iznova podsjeća na mir i jedinstvo u Europi. Navedeni datum označava godišnjicu povijesne "Schumanove deklaracije". Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, je tijekom govora u Parizu 1950. godine iznio je svoju ideju o novom obliku političke suradnje u Europi kojom bi rat među Europskim državama postao nezamisliv.

Njegova misija i vizija bila je osnovati europsku instituciju koja bi objedinila proizvodnju ugljena i čelika i upravljala njome. Ugovor o osnivanju takvog tijela potpisan je nešto manje od godinu dana kasnije. Schumanov prijedlog smatramo važnim jer on predstavlja začetak današnje Europske unije (EU).

Slijedom navedenoga, i mi smo u našoj Ekonomskoj i trgovačkoj školi Ivana Domca u Vinkovcima obilježili taj važan datum u okviru nastave njemačkoga jezika. Održano je predavanje i prezentacija s temom „Europa im Überblick“. Predavanje je zainteresiralo učenike i potaknulo ih na raspravu.

Nakon predavanja uslijedili su on-line kvizovi: „Was hat Europa mit ihrem Alltag zu tun?“ i „Das Europa-Klima“ koje su uspješno realizirali učenici 3.e razreda.

Igor Dubovicki, prof. njemačkog jezika