21.03. Dan osoba s Down sindromom
Autor: Elvira Macan, 23. 3. 2021.

„Postoje neka djeca. Ona se rode, znaš s malo drugačijim kromosomima. Zapravo samo s jednim. Dvaestprvim. Ništa posebno. Jedan manje- više. Ali pazi, nemaju oni zato manje, kako kažu neki.“

Downov sindrom je kromosomopatija o kojoj se najviše priča i zna, a razloga za to je više. Jedna je od genetskih bolesti koja se može prenatalno dijagnosticirati i tada je, ako roditelji tako odluče, dozvoljeno prema odobrenju etičke komisije prekinuti trudnoću. Ako se pak roditelji odluče za nastavak trudnoće, koja će završiti rođenjem novorođenčeta sa sindromom Down, medicinska i društvena skrb o osobama sa sindromom Down vrlo je dobro organizirana. Ovisno o težini bolesti osoba se može uspješno integrirati u redovan školski program, može raditi prikladan posao i zarađivati, pridonositi kućnom budžetu, što je jako važno kako bi se pojedinac sa sindromom Down osjećao društveno korisnim i prihvaćenim, može osnovati obitelj itd. Kako bi se podigla svijest o osobama s Downovim sindromom i nakon mnogih inicijativa, napokon je Glavna skupština UN-a 2011. godine odredila 21.ožujka Svjetskim danom osoba s Downovim sindromom. Taj datum nije izabran slučajno. Naime, sindrom Down je kromosomopatija koja uključuje promjenu na 21-om kromosomu, točnije trisomiju 21-og kromosoma. Svake se godine obilježava na različite načine s naglaskom na dobrobiti integracije osoba sa sindromom Down, danas djece, sutra odraslih ljudi, u društvenu zajednicu. Jedan od njih je i nošenje šarenih, različitih čarapa. Šarene čarape, osim što pomalo nalikuju kromosomima, pozivaju ljude na razgovor o diverzitetu, originalnosti i različitosti. Simbol su nade, inkluzije i prihvaćanja. 21.3. je zbilja poseban datum. Iako ga većina ljudi zna kao „dan šarenih čarapa“. Dan u kojem biti različit nije teret, već blagoslov. Dan kada slavimo različitost i pozivamo na dostojanstven život onih čiji su se kromosomi malo drugačije posložili. I on sam je svojevrsna trisomija; na ovaj dan slavimo različitost, kalendarski početak proljeća te veličamo svu ljepotu i dobrobit šuma. I ove su godine naši učenici, na poticaj pedagoginje Mirjane Čavar, proslavili različitost, a učenici 2.f i 1.d razreda izradili su i prigodne plakate na temu Downovog sindroma koje možete vidjeti u prilogu.

„Postoje neka djeca. Ona se rode, znaš s malo drugačijim kromosomima. Zapravo samo s jednim. Dvaestprvim. Ništa posebno. Jedan manje- više. Ali pazi, nemaju oni zato manje, kako kažu neki. Više imaju. Dobiju dobrotu, kakvu ja ne nosim u svojim prsima. Dobiju iskrenost, kakvu ja ne poznajem u svojoj glavi. Nose ogromnu ljubav. Osjećajnost. Predivnost. I znaš što? Nisu oni drugačiji. Mi smo. Jer ne kužimo život. Jer smo svojom glupošću blokirani. Jer ne gledamo srcem, nego rangiramo prema kojekakvim normama. Mi smo, kad ti kažem. Mi smo zakinuti. A oni? Oni su čisti blagoslov.“ (I. Klarić)

Kristina Jozić