Online kviz-natjecanja za učenike srednjih škola „Koliko poznaješ Hrvatski sabor?“
Autor: Elvira Macan, 18. 3. 2021.

Konačni rezultati online kviz-natjecanja za učenike srednjih škola „Koliko poznaješ Hrvatski sabor?“

održanog 12. ožujka 2021.:

Služba za građane Hrvatskog sabora organizira i provodi ove školske godine tri projekta u kojem sudjeluje veliki broj učenika i njihovih mentora iz svih srednjih škola diljem Hrvatske

Učenici naše škole I zadarske gimnazije ne mogu sudjelovati zato što su profesori Klaudija Vučetić I Štefanko Andrić članovi Povjerenstva.

1. Kviz natjecanje “koliko poznaješ Hrvatski sabor” je održan 12. ožujka 2021. godine I u njemu je sudjelovala 41 škola ( između ostalih gimnazija iz Vinkovaca, Osijeka te brojne srednje škole iz Slavonskog Broda, Đakova, Slatine I drugih gradova)

Učenici su pokazali zavidne rezultate izražene visokim postotkom točnih odgovora što se vidi u tabeli prvih deset škola. (tabela u prilogu)

2. Na natječaj za najbolji esej – zastupnički govor koji je trajao do 22. veljače 2021. godine s temom „Trideset godina hrvatske državnosti” prijavilo se čak 88 eseja (između ostalih iz vinkovačke i županjske gimnazije, te Nove Gradiške, Belog Manastira, Slatine i drugih gradova iz cijele Hrvatske)

U ovu Povjerenstvo su uključeni i profesori hrvatskog jezika koji će vrednovati Jezično- stilsku pismenost s 14 bodova, a Političku pismenost s 26 bodova i sve u skladu s tablicama vrednovanja eseja na višoj razini NCVVO.

U propozicijama natječaja stoji da će tri najbolja rada dobiti nagrade, a da će svi ostali koji zadovoljavaju kriterije biti uvršteni u e-zbornik  radova ili tiskano izdanje zbornika radova.

U svakom slučaju veliki je posao pred Povjerenstvom.

3. Na kraju, a možda najzahtjevniji projekt je Simulirana sjednica Sabora na kojoj su do pandemije učenici izravno sudjelovali uživo na plenarnoj sjednici iz velike saborske vijećnice.

Zbog korone će se ova sjednica održati 19. travnja 2021. godine preko ZOOM – a i to u punom sastavu s 151 nazočnim zastupnikom iz 57 hrvatskih srednjih škola.

Sve ove projekte s velikom motivacijom i entuzijazmom vodi gđa. dr. sc. Sanja Šurina, predsjednica Povjerenstva i voditeljica Službe za građane Hrvatskog sabora.

O rezultatima održane simulirane sjednice i najboljih eseja ćemo izvjestiti za neko izvjesno vrijeme.

Zahvaljujemo svim brojnim učenicima i mentorima iz cijele Hrvatske na silno uloženom trudu i angažiranom sudjelovanju u sva tri navedena projekta.