Mjesec hrvatske knjige
Autor: Helena Bošković, 30. 10. 2019.

15. listopada – 15. studenoga 2019.

Mjesec hrvatske knjige je manifestacija koja je posvećena pisanoj riječi i održava se svake godine od 15. listopada do 15. studenoga. Namjera joj je popularizirati čitanje i interes za knjigu, kao čuvaricu i promicateljicu dosega ljudske misli, duha i emotivnoga svijeta. Stoga se tijekom ove manifestacije priređuju predstavljanja knjiga, predavanja i izložbe posvećene knjizi. Ove godine je tema glazba, a moto: „U ritmu čitanja!“.

Naši su se učenici pridružili obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige prigodnom izložbom i plakatom. U prostorima na ulazu u školu izložili su, predvođeni profesoricom Marijom Burić, svoje kreativne uratke. Izradili su i dizajnirali korice za knjige hrvatskih autora o kojima su učili na nastavi.

Učenici 3. a razreda izradili su i izložili u predvorju škole prigodni plakat načinjen od naziva hrvatskih izdavačkih kuća i naslovnica hrvatskih književnih djela, a nisu zaboravili ni moto manifestacije pa su dodali glazbeno crtovlje i krilaticu kojom su povezali riječ i glazbu: „Glazba riječi“.

Nadamo se da će ova manifestacija polučiti rezultate potičući interes mladih za knjigu i čitanje jer naša je književnost uistinu bogata i stara. Od 15. st., kada je žakan Juraj 1482. oduševljen najavio prvu hrvatsku inkunabulu „Vita, vita, štampa naša gori gre“ do danas u Hrvatskoj se tiskaju i čitaju knjige, a tako će i ostati.

dr. sc. Vlasta Markasović

IMG_20191028_123220.jpg (671.01 KB)