Izrada videoigre
Autor: Elvira Macan, 23. 10. 2019.

Učenici 2.F razreda sudjelovali su, zajedno sa svojom razrednicom Elvirom Macan,mag.educ.phys. et inf., na besplatnoj online edukaciji o izradi videoigre. Izrađivali su vlastitu videoigru u razvojnom okruženju MakeCode Arcade (https://arcade.makecode.com/).

Format edukacije bio je sličan MOOC (masovni online tečajevi), što znači da su učenici putem interneta dobili tekstualne i grafičke materijale, a potom i zadatke kroz koje su sudjelovali u stvaranju videoigre. Edukacija je započela 21.rujna i trajala do 11.listopada kada smo predali svoju videoigru na ocjenjivanje.

Ideja je bila izraditi lika koji izbacuje projektile, omogućiti mu kretanje, dodati protivnike i omogućiti skupljanje života te dodavati razne efekte. Najbolji početnički i napredni rad bit će nagrađeni Meowbitom, fizičkom konzolom na kojoj će, uz vlastite, moći zaigrati i razne postojeće videoigre. Od svih timova u razredu najbolju videoigru napravio je Duje Dobošević zajedno sa svojim timom i nju smo poslali na ocjenjivanje.

Link na videoigru https://makecode.com/_F9LLCWDYhM7c .

Voditelj tečaja bio je Ivan Bosnić, entuzijast, koji je već odradio razne slične projekte. Najbolje radove će na kraju izabrati suci, te će zaslužni dobiti nagrade. Suci su IRIM-ov Paolo Zenzerović, e-radioničin David Zovko te Daryl Zuniga, jedan od programera MakeCode Arcadea. On će ujedno najbolje radove uvrstiti i među ponuđene primjere igara Arcadea. Svi koji odrade edukaciju dobit će simboličnu potvrdu o sudjelovanju. Nažalost, nismo osvojili ni jedno od prva tri mjesta, ali su učenici razvijali svoju kreativnost, logičko mišljenje i interes za programiranje.

Elvira Macan, mag. educ. phys. et inf.