Terenska nastava iz Njemačkog jezika Minimundus - Klagenfurt
Autor: Helena Bošković, 23. 10. 2019.

Učenici od drugoga do četvrtoga razreda, a koji uče njemački jezik ili kao nastavljači ili kao početnici, prvi put su se u petak, 18. listopada 2019. godine, uputili na terensku nastavu u Klagenfurt, u Austriju.

Pratnja su im bili profesori Njemačkoga jezika i književnosti S. Cikač, I. Dubovicki, M. Jendričko, S. Klaić i profesor Geografije i Povijesti S. Radić. Projekt pod nazivom Deutsch macht Spaß želi pokazati da učenje njemačkoga jezika ne treba biti bauk, već vrlo zanimljivo. Osnovni cilj ove jednodnevne terenske nastave bio je vježbati govorne sposobnosti uživo, razvijati sposobnost razumijevanja slušanjem izvornih govornika u stvarnim životnim situacijama na ulici, u trgovini i sl. te usvajati nove njemačke riječi.

Nastava je uključivala snalaženje prema uputama, npr. kupiti kartu u gradskomu autobusu, naručiti piće u kafiću, hranu u restoranu, kupiti neku sitnicu u prodavaonici te intervjuirati prolaznike prema prethodno pripremljenomu anketnom listiću.

U Minimundusu učenici su svojim kolegama/icama na njemačkom predstavili građevinu po izboru za koju su se prethodno pripremili. Zanimljivo iskustvo je bila i 4D projekcija vožnje rikšom po Kineskom zidu.

Osim navedenoga, učenici su sudjelovali u kvizu vezano za Austriju i pokrajinu Korušku, također su mogli upoznati kulturu i običaje dijela austrijske povijesti razgledavanjem Klagenfurta uz stručnoga vodiča, razvijati vještine opažanja, povezivanja, zaključivanja, razvijati mišljenje i stavove: samosvijest, samopouzdanje, poštivanje drugačijeg uz uvažavanje vlastitoga. Kako se 18. listopada u Hrvatskoj obilježava Dan kravate, iskoristili smo priliku i odjenuvši kravate u Klagenfurtu, obilježili ovaj dan u inozemstvu te tako promovirali svoju zemlju.

Mirela Jendričko, prof. mentor