Ukupno: 751901

Svjetski dan učitelja
Autor: Helena Bošković, 7. 10. 2019.

Mladi trebaju i kvalitetnu nastavu i vrijednosti, koje se ne samo izlaže već i svjedoči. Dosljednost je nezaobilazan faktor u odgoju mladih. Nije moguće pomoći drugima da rastu niti druge odgajati bez dosljednosti, dosljednost i svjedočenje su nužni. Zbog toga i sam odgojitelj treba trajnu izgradnju. Potrebno je ulagati u to da profesori i voditelji sačuvaju visoku stručnost kao i svoju vjeru i snagu svojih duhovnih motivacija“

Papa Franjo, 17. 04. 2014.

Škola je sinonim kulture stvarnosti. Potrebno je otvoriti um i srce stvarnosti. Ne smijemo strahovati od stvarnosti. Škola nas tome uči. Ako je netko naučio učiti, onda mu to ostane zauvijek i postane osoba otvorena prema realnosti. Učitelji moraju biti otvoreni prema stvarnosti. Ako učitelj ne želi učiti, onda nije dobar učitelj. Učenicima se sviđaju profesori koji su otvoreni. Škola mora biti mjesto susreta, jer je bitna nadopuna obitelji u dobi rasta. U njoj se susreću osobe različite po dobi, kulturi i porijeklu. Nastavnici moraju biti otvoreni i spremni pružati naobrazbu. Obitelj i škola ne smiju se nikada suprotstavljati, već nadopunjavati. Zajednički moraju odgajati za istinu, dobro i lijepo. Odgoj ili pomaže osobi da se razvija i raste ili je uništava ili čak korumpira.

Pravo obrazovanje nas uči voljeti život, upoznati tolike stvari, običaje i vrijednosti.

Nakon niz godina „pauze“ okupili se na prekrasnom zajedničkom druženju na dvodnevnoj ekskurziji u Budimpešti. Upoznali smo kulturne znamenitosti ove europske metropole, ljepote grada, puno toga naučili, a prije svega proveli ugodno vrijeme uz pjesmu i zajedničko druženje.

Davorka Marojević, prof.