2. listopada- Međunarodni dan nenasilja i 7. listopada - Međunarodni dan djeteta
Autor: Matej Lončar, 15. 10. 2019.

2. listopada se obilježava Međunarodni dan nenasilja koji se obilježava na rođendan najpoznatijeg "nenasilnika" na svijetu, Mahatme Gandhija.
Iako se nenasilje vrlo često poistovjećuje s pasivnošću, nenasilje je aktivan pojam i predstavlja aktivnu borbu protiv nasilja.

U svijetu se na bezbroj primjera mogu pronaći situacije nenasilnog djelovanja. Nenasilno djelovanje osobna je odgovornost svakog pojedinca. U svakoj situaciji važno je naglasiti da svatko sam za sebe odabire odgovor u situaciji sukoba. Nitko ne može nikoga nagovoriti niti natjerati ni na nešto što ne želi učiniti.

7. listopada obilježava se Međunarodni dan djeteta s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece.
Obilježavanjem ovog dana se želi senzibilizirati javno mnijenje i ustanove za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.  Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića. Nažalost, postoje djeca kojoj su uskraćena osnovna životna prava jer se na primjer iskorištavaju kao radna snaga, sudjeluju u ratnim sukobima s oružjem, prisiljavaju na prostituciju i sl.

Osnovna dječja prava su:
Prava preživljavanja
Razvojna prava
Prava sudjelovanja
Prava zaštite

Naši učenici su izradom plakata i razgovorom o nenasilju sudjelovali u ovim danima.

Dalija Bosančić, dipl.oec.