21.svibnja - SVJETSKI DAN KULTURNIH RAZNOLIKOSTI, DIJALOGA I RAZVOJA
Autor: Matej Lončar, 21. 5. 2019.

2001.godine Glavna je skupština UNESCO-a usvojila Opću deklaraciju o kulturnoj raznolikosti čiji je cilj pomoći državama da stvore uvjete za dijalog kultura i civilizacija u uvjetima globalizacije, istovremeno poštujući i promičući kulturnu raznolikost.

2002.godine je utvrđeno kako je to Svjetski dan kulturnih raznolikosti, dijaloga i razvoja.

Obilježava se 21.svibnja te su naši su e-novinari, povodom toga, odlučili napraviti mali projekt. Nekoliko dana unaprijed su na školskim hodnicima snimali učeničke i profesorske reakcije na izjavu „ti si ono što današnji dan čini lijepim“. Video je prikazivan u prizemlju škole tijekom cijeloga dana i naišao je na veliku zainteresiranost.

Kulturna raznolikost predstavlja:

-polaznu točku za suživot i uključenje svih ljudi u zajednicu

-važan čimbenik razvoja

-poštivanje ljudskih prava

-poštivanje kreativnosti pojedinaca ili skupine.