Svjetski dan Roma
Autor: Matej Lončar, 10. 4. 2019.

Učenici polaznici izvannastavne aktivnosti Interkulturalci u sklopu projekta Škole jednakih različitosti tijekom svojih projektnih aktivnosti, u kojima su obrađivali teme poput stereotipa i predrasuda, izrađivali su prigodne materijale vezane za romsku populaciju. Materijale su prikupili te njima obilježili Svjetski dan Roma.

Svjetski dan Roma obilježava se 8. travnja, u čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog od 8. do 12. travnja 1971. u Londonu. To je bio jedan od najznačajnijih događaja u povijesti Roma. Na tom kongresu usvojene su odluke o romskoj zastavi i službenoj himni. Romska zastave u donjem dijelu zelene boje koja simbolizira zemlju, a u gornjem dijelu je plave boje koja simbolizira nebo. Crveni kotač, koji se nalazi u sredini zastave, predstavlja putovanja i migracije Roma. Službena romska himna temelji se na romskoj pjesmi “Gelem, gelem” (idem, idem). Prvi kongres Roma u Londonu rezultirao je i proglašenjem službenog romskog jezika (romani chiba), kao i službenim prihvaćanjem naziva ˝Rom˝, što na romskom jeziku znači čovjek.

Voditelji izvannastavnih aktivnosti Interkulturalci i E-novinari,

profesori Stjepan Radić i Tomislava Crnaić