Međunarodni dan za eliminaciju rasne diskriminacije
Autor: Matej Lončar, 24. 3. 2019.

Povodom Međunarodnog dana za eliminaciju rasne diskriminacije koji se obilježava 21. ožujka Interkulturalci su u sklopu projekta Škole jednakih različitosti  tijekom svojih projektnih aktivnosti izradili prigodne plakate želeći svoje prijatelje osvijestiti o pogubnosti rasizma jer je to jedini način za njegovo suzbijanje.  Time žele podići svijest o važnosti neprihvaćanja rasističkih i ksenofobnih stajališta utemeljenih na predrasudama.

Generalna skupština UN-a 1966. godine je proglasila 21. ožujka Međunarodnim danom za eliminaciju rasne diskriminacije. Šest godina ranije, toga je dana policija ubila 69 prosvjednika koji su sudjelovali na mirnim demonstracijama protiv zakona koji su podržavali aparthejd (sustav rasnog razdvajanja stanovništva Južnoafričke Republike na bijelce, crnce, Indijce i obojene koji je samo bijelcima davao potpuna politička, ali i sva druga prava.). Imajući na umu stremljenje demokratski uređenom društvu, suzbijanje i iskorjenjivanje svih oblika diskriminacije ključni je element u postizanju demokracije i stabilnosti društva današnjice, multietničkog i multikulturalnog.

Voditelji izvannastavnih aktivnosti Interkulturalci i E-novinari,

profesori Stjepan Radić i Tomislava Crnaić