15.3. - Svjetski dan prava potrošača
Autor: Matej Lončar, 16. 3. 2019.

Datum 15. ožujka, Svjetski dan prava potrošača, obilježili smo i ove godine u našoj školi, na poseban način. Prigodni plakat s porukom SVI SMO MI POTROŠAČI, izradili su učenici trećeg razreda i izložili na vidno mjesto u školi, a pod vodstvom profesorice Ivane Ivančić. Tako su poslali poruku da je svakome od nas važno osvijestiti određenu potrošačku odgovornost prema sebi samom!

Učenici 2. A i 2. C razreda sudjelovali su u zajedničkoj radionici, u organizaciji profesorica Ivane Ivančić i Ike Pejanović.  Tema radionice bila je Zakon o zaštiti potrošača.  U uvodu smo prvo prošli kroz glavne stavke Zakona. Nakon toga smo se bavili pitanjima: znamo li što zapravo jedemo i pijemo svakoga dana, što unosimo u svoj organizam; znamo li što odijevamo i od čega je to sve napravljeno? Tako smo analizirali deklaracije sa ambalaže prehrambenih proizvoda koji su se zatekli u našim torbama, na našim stolovima, u našoj učionici, kao i na odjeći koju smo nosili toga dana.

Zaključili smo da većina nas inače ne čita sastav proizvoda jer su slova na deklaraciji presitna, ili mislimo: sve što je u proizvodu, sigurno je za naše zdravlje. Došli smo i do spoznaje koliko materijali, od kojih je izrađena odjeća koju nosimo, zapravo štete našoj koži.

Radionica je bila vrlo poučna, a mi smo sigurni da ćemo ubuduće više se informirati o proizvodima koje koristimo.

Katarina Ivaniš i Lora Križanac, 2. C