Ukupno: 751908

Međunarodni dan nenasilja i Svjetski dan djece
Autor: Helena Bošković, 2. 10. 2017.

Na dan rođenja Mahatme Gandija, 2.listopada,  jednog od vođa pokreta za nezavisnost Indije i začetnika filozofije i strategije nenasilnog otpora, obilježen je Međunarodni dan nenasilja. Važno je bilo ukazati na različitost svih ljudi i njihovo prihvaćanje, 100 ljudi, 100 ćudi.

Dan poslije, 3. listopada, obilježava se Svjetski dan djece čiji je cilj podsjetiti javnost o potrebi zaštite djece i maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

U sklopu oba dana, učenici su izradili plakate i prigodno uredili izlog škole želeći iskazati STOP nasilju, posebno među svojim vršnjacima. Naveli su kako svako dijete ima pravo na jednakost, obrazovanje, nenasilan odgoj, zaštitu od ekonomskog i seksualnog iskorištavanja, igru i slobodno vrijeme, slobodno izražavanje mišljenja i pravo na saslušanje, roditeljsku brigu, zdravlje, zaštitu u ratu i za vrijeme bijega, skrb za djecu s teškoćama u razvoju.

Profesori su s učenicima razgovarali o važnosti prihvaćanja različitosti među djecom, ali i starijima te kako nasilje nije rješenje. Svako dijete je osoba sama za sebe, sa svojim stavovima, uvjerenjima i mišljenjima te ga drugo dijete treba poštovati.

izlogstopnasilju.zip (412.21 KB)