Prevencija vršnjačkog nasilja
Autor: Anita Antunović, 24. 1. 2013.

Dana 24. siječnja 2013. godine u našoj školi održan je okrugli stol na temu Vršnjačko nasilje. Sudjelovali su učenici prvih razreda.

Vršnjačko nasilje je oblik ponašanja u kojem postoji namjera da se druga osoba povrijedi ili joj se nanese šteta. Sljedeći važan element koji je prisutan kod vršnjačkog nasilja je neravnopravnost moći između žrtve i počinitelja nasilja te je za razliku od svakodnevnih sukoba vršnjačko nasilje opetovano i trajno.

Više o ciljevima ovoga okupljanja pročitajte klikom na "opširnije"

Ciljevi ovog okupljanja bili su: podsjetiti učenike na ključne elemente po kojima prepoznaju vršnjačko nasilje, potaknuti ih da nešto poduzmu ako se nađu u ulozi promatrača nasilja, podučiti učenike načinima na koje se mogu zaštititi i potaknuti suosjećanje s osobama koje su u nevolji. Učenici koji su se susretali s vršnjačkim nasiljem iznijeli su svoja iskustva uz raspravu.

Zaključili smo kako svatko od nas (ravnatelj, nastavnik, stručni suradnik, roditelj ili učenik) može doprinijeti prevenciji vršnjačkog nasilja u našoj školi.

Anita Antunović, mag.educ. math. et inf.