Međunarodni dan djeteta
Autor: Helena Bošković, 28. 11. 2018.

Kako u svijetu, tako i u našoj školi, 20.studenoga obilježava se kao Međunarodni dan djeteta, čiji je cilj podsjetiti javnost o potrebi zaštite djece i maloljetnika od zloupotrebe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.
Cilj ovog dana je bolje razumijevanje, prihvaćanje i dobrobit sve djece.
Generalna skupština UN-a je 20.11.1959.godine usvojila "Deklaraciju o pravima djeteta", a 1989. godine "Konvenciju o pravima djeteta".

Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića.
Nažalost, postoje djeca kojoj su uskraćena osnovna životna prava jer se iskorištavaju kao radna naga, sudjeluju u ratu isl.
Osnovna dječja prava su:
- Prava preživljavanja - hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard;
- Razvojna prava -  razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet;
- Prava sudjelovanja - donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama;
- Prva zaštite od - zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

Učenici su zajedno s profesorima izradili plakate i prigodne poruke.

Dalija Bosančić, dipl.oec.

Ekonomska i trgovačka škola, Vinkovci