24. dani Josipa i Ivana Kozarca, Jutro poezije u Kavani Aurelia 27. listopada 2018.
Autor: Helena Bošković, 21. 11. 2018.

Gabrijela Jurković (4.e) osvojila drugo mjesto na Jutru poezije

Prigodom 24. dana Josipa i Ivana Kozarca u Vinkovcima je 27. listopada 2018. u Kavani Aurelia održano Jutro poezije na kojemu tradicionalno svoje stihove čitaju vinkovački srednjoškolci. Sudjelovali su mladi pjesnici iz Gimnazije Matije Antuna Reljkovića, Ekonomske i trgovačke škole Ivana Domca, Zdravstvene i veterinarske škole dr. Andrije Štampara, Tehničke škole Ruđera Boškovića te Srednje strukovne škole Vinkovci. Odaziv je bio znatan. Pjesme je čitalo dvadeset i četvero učenika.

U prigodnom programu prof. Nikolina Maletić izlagala je o književnom djelovanju Josipa Kozarca, prigodom 160. obljetnice njegova rođenja, a učenice Anđela Gajić i Franka Sanković interpretirale su Kozarčeve pjesme Suza, kćeri Miri i Pošlji, Bože.

Profesor Franjo Nagulov govorio je o nedavno preminulom vinkovačkom pjesniku Milanu Mačešiću, čiju je pjesmu Kraj poezije recitirao gimnazijalac Jakov Gucić.

Zatim je profesorica Ivana Petričević predstavila program Jutra poezije, kojega su vodili učenici Jakov Zucić i Anamarija  Mrkonjić. Program je bio natjecateljskog karaktera pa je Prosudbeno povjerenstvo koje su činili Franjo Nagulov, Martin Grgurovac, Mateja Jurčević i Marija Tikvić proglasilo najuspješnije mlade pjesnike.

Prvo mjesto za svoju pjesmu osvojio je Filip Marković, učenik Gimnazije Matije Antuna Reljkovića, drugo učenica Gabrijela Jurkovića iz Ekonomske i trgovačke škole Ivana Domca, a treće Iva Turkalj iz Srednje strukovne škole.

Naša učenica, Gabrijela Jurković (mentorica dr. sc. Vlasta Markasović) za svoju je pjesmu Izdvojenost u vremenu bila nagrađena i lijepim aplauzom svih nazočnih, a njezina se pjesma isticala svojom refleksivnošću, temom i zrelošću. Želimo joj još mnogo pjesničkih ostvarenja i nagrada.

dr. sc. Vlasta Markasović

IMG_20181027_104230.jpg (988.84 KB)