DAN KRAVATE
Autor: Matej Lončar, 19. 10. 2018.

Sada već tradicionalno, i ove godine, naša škola je obilježila Međunarodni dan kravate. Osim prigodnim plakatima  i izrađenim kravatama koje su se pridružile našoj sedam metara visokoj kravati učenici i djelatnici naše škole su nosili ovaj bezvremenski modni detalj koji se proširio čitavim svijetom upravo od Hrvata.

Od 18. listopada 2003. godine obilježava se Dan kravate. Tada je u Puli izvedena autorska instalacija Marijana Bušića Kravata oko Arene, koju su prikazivale i neke svjetske televizijske postaje i na taj način vidjelo ju je više od milijardu ljudi.

Hrvatski sabor, 17. listopada 2008. godine, iskazao je kravati posebnu počast proglasivši Dan kravate koji se obilježava 18. listopada. Od tada se Dan kravate i službeno slavi u Hrvatskoj.

Jeste li znali da riječ kravata dolazi od francuske riječi "croata", a zbog naravi posla hrvatskih plaćenika u kraljevskoj službi, u francuskom jeziku ostao je glagol cravater u značenju uhititi.

Stjepan Radić, mag. hist. et educ. geog.