Dan planeta Zemlje
Autor: Elvira Macan, 22. 4. 2020.

Dragi učenici, roditelji i djelatnici škole,

u više od 150 zemalja diljem svijeta, na današnji se dan obilježava 50. godišnjica Dana posvećenog našem domu, planeti Zemlji. Ove je godine naglasak stavljen na klimatske promjene koje se osjećaju u svim dijelovima svijeta te akcije koje bi se trebale provoditi kako bi se smanjio njihov utjecaj na okoliš i čovječanstvo. Ovaj treći kamenčić od Sunca je star preko 4.5 milijardi godina i dom je 7.6 milijardi ljudi. Daje nam sve što nam je potrebno za život; kisik, hranu, vodu i utočište, a mi joj to vraćamo višestrukim zagađivanjem vode, zraka i tla te smanjenjem biološke raznolikosti. Iako kilometrima udaljeni i izvan naših učionica i ove su godine naši učenici dali svoj doprinos u obilježavanju ovog posebnog dana. Pred vama se nalazi knjiga radova učenika 1.e, 1.f, 1.h i 2.f razreda koji su u njih uložili svoje vrijeme, trud te pokazali veliku kreativnost.

Vrijedno su radili, nešto novo naučili i na ovaj nam način pokazali da promjena polazi od nas samih, ali i da je nužna za očuvanje ovog predivnog planeta koji nazivamo svojim domom- upravo zbog generacija koje dolaze. Zemlji možemo pomoći na mnoge načine; recikliranjem i reuprabom materijala i predmeta, smanjenjem emisije stakleničkih plinova, orijentaciji zelenim tehnologijama, zaštitom biljnih i životinjskih vrsta, ali i sadnjom jedne obične male biljke. Prvi korak u zaštiti našeg planeta je onaj koji učinimo sami dajući primjer ostalima. Stanimo na tren, ogledajmo se oko sebe, udahnimo svježi zrak i zahvalimo se svako jutro na onome što vam život i priroda daju.

Kristina Jozić,prof.