Europski dan jezika
Autor: Helena Bošković, 1. 10. 2018.

Dana 26. rujna 2018. održana je 1. Javna manifestacija povodom Europskog dana jezika u organizaciji Ekonomske i trgovačke škole Ivana Domca Vinkovci.

Manifestaciju je otvorio gradonačelnik Ivan Bosančić pozdravnim govorom. Nakon govora gradonačelnika, riječ je preuzela profesorica Sanja Cikač, voditeljica projekta, te je u intervjuu navela kako je „cilj ovog projekta  pokazati da učenje stranih jezika nije samo memoriranje gramatičkih pravila…” već isticanje važnosti jezične raznolikosti i razvijanja svijesti o prihvaćanju i promicanju drugih kultura. Ovo je bila prva javna manifestacija povodom Europskog dana jezika iako se taj dan održava već 17 godina u školama.

Sudionici manifestacije su bili učenici Ekonomske i trgovačke škole Ivana Domca, Srednje strukovne škole Vinkovci, Gimnazije Matije Antuna Reljkovića, Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci, Zdravstvene i veterinarske škole dr. Andrije Štampara, te Osnovne škole Vođinci i Škole stranih jezika Linguapax.

Učenici su prigodno uredili svoje prostore koristeći zastave raznih zemalja, plakate s izrekama na različitim jezicima, knjige stranih i domaćih autora, rječnike stranih jezika, hranu i kolače mnogih zemalja…Učenici naše škole su pripremili nagradnu tombolu u kojoj su prolaznicima nudili priliku da odgovore na pitanja o raznim državama i na raznim jezicima, a točan odgovor je donosio određenu nagradu. Učenici su pokazali svoje umijeće korištenja stranih jezika te su oduševili stanovnike Vinkovaca.

Europski dan jezika promovira jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, potiče međukulturalno razumijevanje i prihvaćanje te ističe važnost učenja stranih jezika i kultura. Svrha nastave stranih jezika je osposobljavanje učenika za uspješnu komunikaciju na stranom jeziku, no tu ne govorimo samo o poznavanju vokabulara i gramatike. Komunikacijska kompetencija znači znati točno što reći određenom govorniku u određenoj situaciji. Poznavanje jezika i kulture je pravo znanje stranog jezika.